Viete čo je procesná technika a procesné strojníctvo?
01. Október, 2009, Autor článku: Peciar Marián, Strojárstvo
Ročník 2, číslo 10
Pridať príspevok
Iste sa pamätáte na nedávne časy, keď boli programátori „vyvažovaní zlatom“, každý, aj priemerný programátor, si mohol vyberať firmu a pracovné podmienky a bohaté firmy za morom nemali problém odborníka z Európy „prehovoriť“ na prácu pre nich. A tiež si spomíname na tú istú dobu u nás, keď boli strojárske profesie nepopulárne a roboty pre ne bolo málo. Ale ako sa hovorí, časy sa menia…
I s rozmachom automobilového priemyslu sa začalo blýskať na dobré časy aj strojárom, no nielen v čiste automobilovom priemysle, ale aj energetike alebo v chemickom strojárstve. A situácia sa začína podobať na tú predošlú, s tými spomínanými programátormi. Absolventov strojársky a zároveň procesne zameraných študijných programov je ako šafránu.
Recesia strojárstva v nedávnej minulosti spôsobila výpadok jednej generácie aj vo veľkých renomovaných firmách a hlad po spomínaných absolventoch nepozná hraníc. Ale nie po hocijakých, ale po kvalitných, vzdelaných a pripravených pracovať v medzinárodných teamoch so špičkovou projekčnou, konštrukčnou a výrobnou technikou, v ničom nezaostávajúcou za tou „západniarskou“. Otázkou ale je, prečo sa tak málo stredoškolákov hlási na strojnícke fakulty, prečo sa mizivé percento strojárov rozhodne študovať odbory, kde sa okrem hlbokých poznatkov o konštrukcii vyučujú aj predmety zamerané na procesy – tepelné, hydraulické, procesy prenosu látky, chemické reaktory alebo bioreaktory…
Faktom je, že napríklad názov bakalárskeho študijného programu „Procesné strojníctvo“ zrejme neosloví veľa rodičov a absolventov stredných škôl a pri rozhodovaní sa o programe štúdia na Strojníckej fakulte uprednostnia osvedčené tradičné názvy a obsah štúdia. O čo tu vlastne ide? Pri rozhovoroch so študentami sa to vždy končí slovami: prečo nám to nepoviete, čo ste to vlastne za špecializácia, nič o vás nevieme, teraz by sme sa možno rozhodli inak… Kým bol názov štúdia „Technika ochrany životného prostredia“, problém nebol a záujem o bakalárske štúdium bol vysoký.
Katedrovica študentov a pracovníkov ústavu, Bratislava 2006
Osloviť študentov v čase podávania prihlášok na univerzitu nie je jednoduché. V rámci „kortešačiek“ po stredných školách robíme osvetu, ale efekt nie je na želateľnej úrovni. Po absolvovaní niekoľkých semestrov sa mnohým otvoria oči, ale sa traduje, že prestup na iný študijný program počas štúdia už nie je možný. Nie je to pravda, možný je, trochu komplikovaný, ale je to vyriešené tak, že študent s tým nemá žiadnu námahu a výdavky.
Kortešačka firmy SLOVNAFT na ÚPFI, 2007
Preto by som rád pozval tých študentov bakalárskeho štúdia, ktorým sa zdá, že by stálo za to, zistiť, čo je to za bakalársky program „Procesné strojníctvo“, prípadne inžiniersky program „Chemické a potravinárske stroje a zariadenia“ alebo „Hydraulické a pneumatické stroje a zariadenia“, aby neváhali a navštívili náš ústav. Záujem o absolventov mnohonásobne presahuje možnosti a tak sa firmy predbiehajú v tom, aby sa mohli dostať ku kvalitne pripraveným absolventom. Aby to nebolo iba slovné kortešovanie, posielajú firmy autobusy pre celé krúžky a organizujú viacdenné exkurzie priamo do svojich podnikov, pretekajú sa v sponzorovaní najlepších diplomových, bakalárskych a iných prác študentov, dávajú štipendiá a podobne. Je aj našou snahou ukázať študentom to najnovšie a najlepšie v odbore na svete.
Svetová výstava ACHEMA 2003 – Frankfurt a/M, SRN
Preto zasa chystáme na ústave autobusový zájazd na svetovú výstavu procesnej techniky „ACHEMA 2009“ v nemeckom Frankfurte na Mohanom, ktorá sa koná v máji 2009, spojený po ceste s návštevou renomovaných firiem z odboru a univerzít pre tých študentov, ktorí váhajú, či sa oplatí študovať procesnú techniku. Už teda neváhajte a navštívte ma: informácie vás nič nestoja, môžete iba získať a po správnej voľbe vám konkrétne ukážeme na Slovensku aj v zahraničí, že po absolventoch procesného strojárstva je taký dopyt, ako nedávno po programátoroch…
Exkurzia v CHART FEROX Děčín, ČR 2005
Prof. Ing. Marián Peciar, PhD.
Ústav procesného a fluidného inžinierstva SjF STU
13. November, 2009 o 0:54
a preco neposielaju firmy autobusy pre priemyselnych inf. na FEIke?
13. November, 2009 o 10:06
No asi preto ze to treba vybavit a to by bolo namahave